ECS-260-8-47-CKM-TR
DigiKey Part Number
XC2870TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2870CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2870DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-260-8-47-CKM-TR
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-260-8-47-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
26 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)