ECS-2520MVLC-080-CN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-2520MVLC-080-CN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-2520MVLC-080-CN-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-2520MVLC-080-CN-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-2520MVLC-080-CN-TR
Description
XTAL OSC XO 8.0MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.6V ~ 3.6V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
1.8mA
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)