ECS-2016MVQ-160-BS-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-2016MVQ-160-BS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-2016MVQ-160-BS-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-2016MVQ-160-BS-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-2016MVQ-160-BS-TR
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 1.7V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)