ECS-160-20-30B-DU
DigiKey Part Number
50-ECS-160-20-30B-DUTR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-20-30B-DUCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-20-30B-DUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-30B-DU
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-20-30B-DU Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)