ECS-160-12-4X-GM
DigiKey Part Number
50-ECS-160-12-4X-GM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-12-4X-GM
Description
CRYSTAL 16 MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm