ECS-100-18-4X-CKM is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1 092
Datasheet
10 MHz ±10ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US
ECS-100-18-4X-CKM
DigiKey Part Number
50-ECS-100-18-4X-CKM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-100-18-4X-CKM
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-100-18-4X-CKM Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm