EB1620YA10-27.120M TR
DigiKey Part Number
2773-EB1620YA10-27.120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
2773-EB1620YA10-27.120MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB1620YA10-27.120M TR
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
27.12 MHz ±30ppm Crystal 10pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Load Capacitance
10pF