EB1216YA10-27.000M TR
DigiKey Part Number
2773-EB1216YA10-27.000MTR-ND - Tape & Reel (TR)
2773-EB1216YA10-27.000MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB1216YA10-27.000M TR
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz ±30ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
27 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Load Capacitance
10pF