Image for RL65-21/12-2HP is not available
RL65-21/12-2HP
DigiKey Part Number
381-RL65-21/12-2HP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL65-21/12-2HP
Description
DC FLATPAK - RADIAL BLOWER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Rectangular/Rounded - 97mm L x 94mm H Ball 35.9 CFM (1.01m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Power (Watts)
19 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 131°F (-20 ~ 55°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CCC, CSA, CE, EAC, VDE, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97mm L x 94mm H
Current Rating (Amps)
1.60A
Width
33.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 12.6VDC
Air Flow
35.9 CFM (1.01m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.566 in H2O (390.1 Pa)