RL48-19/12/2
DigiKey Part Number
381-2431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL48-19/12/2
Description
FAN BLOWER 75X27MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 75mm L x 75mm H Ball 16.5 CFM (0.462m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
51.0dB(A)
Series
Power (Watts)
5 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
0.165 lb (74.84 g)
Size / Dimension
Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
Voltage Range
8 ~ 13.5VDC
Width
27.00mm
Material - Frame
Plastic, Glass Filled
Air Flow
16.5 CFM (0.462m³/min)
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C