R2E140-AL40-05
DigiKey Part Number
381-3496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E140-AL40-05
Description
MOTORIZED IMPELLER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 140mm Dia Ball 4 Wire Leads with Splice Terminals
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Power (Watts)
145W
Series
RPM
1700 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
Size / Dimension
Round - 140mm Dia
Approval Agency
CCC, CE, EAC
Width
72.00mm
Weight
2.4 lbs (1.1 kg)
Static Pressure
0.401 in H2O (100.0 Pa)
Current Rating (Amps)
0.640A