D2E097-CB01-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 13
Datasheet
Fan Blower, Centrifugal 230VAC Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia) Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 4 Wire Leads
D2E097-CB01-48
DigiKey Part Number
381-2633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2E097-CB01-48
Description
FAN BLWR CENT 144X140MM 230VAC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Blower, Centrifugal
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Noise
47.0dB(A)
Series
Power (Watts)
42.00W
Packaging
Bulk
RPM
1650 RPM
Part Status
Obsolete
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
UL
Size / Dimension
Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia)
Weight
2.9 lbs (1.3 kg)
Width
140.0mm
Current Rating (Amps)
0.190A