D2E097-BE11-77
DigiKey Part Number
381-3052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2E097-BE11-77
Description
FAN BLWR CENT 162X180MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 115VAC Rectangular - 162mm L x 165mm H (97mm Dia) Ball 156.0 CFM (4.37m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
50.0W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
1100 RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP22
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Size / Dimension
Rectangular - 162mm L x 165mm H (97mm Dia)
Weight
3.5 lbs (1.6 kg)
Width
180.0mm
Current Rating (Amps)
0.430A