SUINT2200LCD2U back
SUINT2200LCD2U contents
SUINT2200LCD2U
DigiKey Part Number
SUINT2200LCD2U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUINT2200LCD2U
Description
2200VA 1600W UPS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) Network, Single Phase 2.2kVA / 1.98kW 200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Category
AC Outlets
9
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
4.3 minutes
Series
Voltage - Output
200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Packaging
Bulk
Input Connector
IEC 320-C20
Part Status
Active
Output Connector
C13 (8), C14 (1)
Type
Online (Double Conversion)
Approval Agency
CSA
Voltage - Input
200VAC, 208VAC, 220VAC, 230VAC, 240VAC
Size / Dimension
9.450" L x 22.240" W (240.03mm x 564.90mm)
Applications
Network, Single Phase
Height
27.560" (700.02mm)
Form
Rackmount
Shelf Life Start
Manufacture Charge Date
Power - Rated
2.2kVA / 1.98kW