SU6000XFMR2UTAA
DigiKey Part Number
SU6000XFMR2UTAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SU6000XFMR2UTAA
Description
SMARTONLINE STEP-DOWN ISOLATION
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) General Purpose, Industrial Control 6kVA / 6000W
Category
Power - Rated
6kVA / 6000W
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
13 (UPS)
Series
Input Connector
NEMA L6-30P
Packaging
Bulk
Output Connector
NEMA 5-15/20R (8), NEMA 5-15R (4), NEMA L6-30R (1)
Part Status
Active
Cord Length
4' (1.22m)
Type
Online (Double Conversion)
Size / Dimension
21.800" L x 17.500" W (553.72mm x 444.50mm)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Height
3.500" (88.90mm)