SU6000XFMR2U
DigiKey Part Number
SU6000XFMR2U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SU6000XFMR2U
Description
STEPDOWN ISOLATION TRANSFORMER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Standby (No Regulation) General Purpose, Industrial Control 6kVA / 6000W 120V, 208V, 240V
Category
AC Outlets
13 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Output
120V, 208V, 240V
Packaging
Bulk
Input Connector
NEMA L6-30P, Hardwired
Part Status
Active
Output Connector
NEMA 5-15R (4), NEMA 5-15/20R (8), NEMA L6-30R (1)
Type
Standby (No Regulation)
Cord Length
4' (1.22m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Size / Dimension
21.800" L x 17.500" W (553.72mm x 444.50mm)
Form
Rackmount, Tower
Height
3.500" (88.90mm)
Power - Rated
6kVA / 6000W