SU1000RTXLCD2UN (secondary)
SU1000RTXLCD2UN
DigiKey Part Number
95-SU1000RTXLCD2UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SU1000RTXLCD2UN
Description
120V 1000VA 900W DOUBLE-CONVERSI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) Network, Single Phase 1kVA / 900W 100V, 110V, 115V, 120V, 127V
Category
AC Outlets
6 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
4.8 minutes
Series
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Bulk
Voltage - Output
100V, 110V, 115V, 120V, 127V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA 5-15P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
NEMA 5-15R (6)
Voltage - Input
100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC, 127VAC
Cord Length
10.2' (3.10m)
Applications
Network, Single Phase
Approval Agency
CSA, FCC, NOM, UL
Form
Rackmount
Size / Dimension
12.500" L x 17.500" W (317.50mm x 444.50mm)
Power - Rated
1kVA / 900W
Height
3.500" (88.90mm)