SU1000RTXLCD2U
DigiKey Part Number
TL1904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SU1000RTXLCD2U
Description
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) Network, Single Phase 1kVA / 900W 120V
Category
AC Outlets
2 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
4.8 minutes
Series
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Bulk
Voltage - Output
120V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA 5-15P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
NEMA 5-15R (6)
Voltage - Input
100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC, 127VAC
Cord Length
10' (3.05m)
Applications
Network, Single Phase
Approval Agency
CSA, FCC, UL
Form
Rackmount
Size / Dimension
17.520" L x 12.520" W (445.00mm x 318.00mm)
Power - Rated
1kVA / 900W
Height
3.504" (89.00mm)