SMART1524ET
DigiKey Part Number
95-SMART1524ET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMART1524ET
Description
120VAC 24VDC 1500VA 1200W EXTREM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) General Purpose, Industrial Control, Network, Single Phase 1.5kVA / 1200W 120V
Category
Power - Rated
1.5kVA / 1200W
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Series
Voltage - Output
120V
Packaging
Bulk
Input Connector
Hardwired
Part Status
Active
Output Connector
Hardwired
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Approval Agency
CSA
Voltage - Input
120VAC
Size / Dimension
15.750" L x 9.450" W (400.05mm x 240.03mm)
Applications
General Purpose, Industrial Control, Network, Single Phase
Height
5.240" (133.10mm)