PDUMNV15LX
DigiKey Part Number
PDUMNV15LX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMNV15LX
Description
PDU MONITORED 1.4KW 120V 16 5-15
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
AC Outlets
16
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Packaging
Bulk
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Part Status
Active
Housing Material
Metal
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Cord Length
10' (3.05m)
Mounting Type
Rack, Vertical
Approval Agency
FCC, NOM, UL
Current - Max
15A