PDUMNH30HVAT2
DigiKey Part Number
95-PDUMNH30HVAT2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMNH30HVAT2
Description
5.8KW 208/240V SINGLE-PHASE ATS/
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack Mount
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
19
Packaging
Box
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (16), C19 (2), NEMA L6-30R
Voltage - Input
200V, 208V, 240V
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack Mount
Media Lines Protected
RJ45
Current - Max
30A