P036-006-15A
DigiKey Part Number
TL1557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P036-006-15A
Description
CORD 14AWG IEC320C20 - 320C19 6'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black IEC 320-C20 To IEC 320-C19 SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Length
6.00' (1.83m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C20
Voltage Rating
250VAC
2nd Connector
IEC 320-C19
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Strain Relief
Wire Gauge
14 AWG