P024-18N-13A-2R
DigiKey Part Number
TL890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P024-18N-13A-2R
Description
CRD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 1.5'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.50' (457.2mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R (2) SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Length
1.50' (457.2mm)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
NEMA 5-15R (2)
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Y-Adapter
Wire Gauge
16 AWG