P024-010-13A
DigiKey Part Number
TL889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P024-010-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 10'
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Wire Gauge
16 AWG
Length
10.00' (3.05m)
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C