P022-006-13A
DigiKey Part Number
95-P022-006-13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P022-006-13A
Description
POWER EXTENSION CORD, NEMA 5-15P
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Wire Gauge
16 AWG
Packaging
Box
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
6.00' (1.83m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
NEMA 5-15R
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C