P006-010-13RA
DigiKey Part Number
TL871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-010-13RA
Description
CORD 18AWG 5-15P TO C13 RA 10'
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13, Right Angle SJT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Length
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking
cUL, UL
2nd Connector
IEC 320-C13, Right Angle
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C