P006-008-13A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Qualtek
In Stock: 5 407
Datasheet
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
StarTech.com
In Stock: 25
Qualtek
In Stock: 997
8.00' (2.44m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
P006-008-13A
DigiKey Part Number
TL870-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-008-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 8'
Detailed Description
Category
Wire Gauge
16 AWG
Length
8.00' (2.44m)
Approval Agency Marking
cUL, UL
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C