P004-18N-2C13
DigiKey Part Number
95-P004-18N-2C13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P004-18N-2C13
Description
C14 MALE TO C13 FEMALE SPLITTER,
Detailed Description
1.50' (457.2mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C13 (2) SJT
Length
1.50' (457.2mm)
Packaging
Retail Package
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
2nd Connector
IEC 320-C13 (2)
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Y-Adapter
Wire Gauge
18 AWG