9PX2200GRT
DigiKey Part Number
95-9PX2200GRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9PX2200GRT
Description
EATON 9PX 2200VA 2000W 208V ONLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) General Purpose, Industrial Control 2.2kVA / 2kW 200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Category
Backup Time - Max Load
3 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA L6-20P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
IEC 320-C13 (8), IEC 320-C19 (2)
Voltage - Input
200VAC, 208VAC, 220VAC, 230VAC, 240VAC
Cord Length
6' (1.83m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
cUL
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
17.500" L x 5.900" W (444.50mm x 149.86mm)
Power - Rated
2.2kVA / 2kW
Height
9.100" (231.14mm)