5PX3000RTNG2
DigiKey Part Number
95-5PX3000RTNG2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5PX3000RTNG2
Description
EATON 5PX G2 3000VA 3000W 120V L
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) Network, 3-Phase 3kVA / 3kW
Category
AC Outlets
7 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
3 minutes
Packaging
Box
Media Lines Protected
RS-232
Part Status
Active
Input Connector
NEMA L5-30P
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Output Connector
NEMA 5-20R (6), NEMA L5-30R
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
10' (3.05m)
Applications
Network, 3-Phase
Approval Agency
CSA, NOM, UL
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
23.700" L x 17.200" W (601.98mm x 436.88mm)
Power - Rated
3kVA / 3kW
Height
3.400" (86.36mm)