XV3550-2R7307-R
DigiKey Part Number
283-XV3550-2R7307-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XV3550-2R7307-R
Description
CAP 300F -5% +10% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can - Snap-In 4.5mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XV3550-2R7307-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Part Status
Active
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
300 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-5%, +10%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5mOhm