SMBJ30CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ30CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ30CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ30CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ30CAH
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V