SMAJ180CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8 350
Datasheet
292V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ180CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ180CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ180CAH
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V