SDCHA1V5040-150-R
DigiKey Part Number
283-SDCHA1V5040-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCHA1V5040-150-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCHA1V5040-150-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCHA1V5040-150-R
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Inductor 1.8 A 80mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
80mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)