PTV-6R0H505-R
DigiKey Part Number
283-PTV-6R0H505-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV-6R0H505-R
Description
CAP 5F -10% +20% 6V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 54mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm