MOVS4032V180 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 13 218
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5 266
Datasheet
283 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V180
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V180TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V180CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V180
Description
VARISTOR 283V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
283 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
311 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
180 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
230 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
255 V