MOVHE14V175Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V175Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V175Y
Description
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
99J
Packaging
Bag
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
740 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V