HCM1A1307V2-8R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1307V2-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1307V2-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1307V2-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 10A 11.85 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Inductor 10 A 11.85mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.85mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
14A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)