EPM6241V-12R-084SR
DigiKey Part Number
283-EPM6241V-12R-084SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM6241V-12R-084SR
Description
DC DC CONV 1W 24VIN 12VOUT 84MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Current - Output (Max)
84mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)