EHBSA050M1811012T
DigiKey Part Number
283-EHBSA050M1811012TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA050M1811012TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA050M1811012TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA050M1811012T
Description
CAP ALUM HYBRID 1012 50V 180UF
Detailed Description
180 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C