EFPLA63J103B012LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA63J103B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA63J103B012LH
Description
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V
ESR (Equivalent Series Resistance)
62 mOhms