EFPLA1GJ822B012LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
8200 pF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA1GJ822B012LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1GJ822B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1GJ822B012LH
Description
CAP FILM 0.0082UF 5% 1600VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
95 mOhms