EFPLA1GJ153B022LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3 920
Datasheet
KEMET
KEMET
0.015 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA1GJ153B022LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1GJ153B022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1GJ153B022LH
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1600VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
45 mOhms