EFPLA1DJ333B092LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1DJ333B092LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1DJ333B092LH
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1300VDC RAD
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19 mOhms