EFDKS1CK505D132LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1CK505D132LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1CK505D132LH
Description
CAP FILM 5UF 10% 1200VDC RAD
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)