EFDKA90K126E134BHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA90K126E134BHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90K126E134BHT
Description
CAP FILM 12UF AUTO 900VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.6 mOhms