EFDKA70K156E134BHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA70K156E134BHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA70K156E134BHT
Description
CAP FILM 15UF AUTO 700VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.6 mOhms