EFDKA70K117F064DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA70K117F064DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA70K117F064DHT
Description
CAP FILM 110UF AUTO 700VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.6 mOhms