EFDKA1CK105D032LH
DigiKey Part Number
283-EFDKA1CK105D032LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1CK105D032LH
Description
CAP FILM 1UF 10% 1200VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.819" (20.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 mOhms