EFDKA1BK456F064DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA1BK456F064DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1BK456F064DHT
Description
CAP FILM 45UF AUTO 1100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2 mOhms